Wybrano wykonawcę stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2.  Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory – będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.

Każda z czterech morskich stacji elektroenergetycznych będzie miała moc 375 MW. Urządzenia zostaną wyprodukowanew stoczni PTSC M&C w Vungtau, mieście portowym w południowym Wietnamie, które jest istotnym ośrodkiem morskiego przemysłu naftowego i gazowego kraju. Jak informuje Semco Maritime, spółka zaprojektuje, zamówi i zainstaluje systemy wysokiego i średniego napięcia, SCADA i systemy pomocnicze. Kontrakt ma być realizowany przy wsparciu głównych podwykonawców – firmy ISC Consulting Engineers i Hyundai Electric.

– Podpisanie umowy dotyczącej morskich stacji elektroenergetycznych dla Baltica 2 jest kolejnym kontraktem w ramach projektu. Przedsięwzięcie nabiera tempa i wyraźnie wkroczyło w fazę finalizowania kolejnych ważnych umów niezbędnych do realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podstacje zostaną dostarczone dla etapu Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, który ma zostać oddany do eksploatacji do 2027 roku – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Na rok 2029 planowane jest natomiast zakończenie prac nad projektem Baltica 3 o mocy około 1 GW. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe, umowy z Operatorem Sieci Przesyłowej na przyłączenie do sieci, pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

– Podpisanie kontraktu na morskie stacje transformatorowe jest ważnym kamieniem milowym w projekcie, który przybliża nas do realizacji największego w historii polskiego projektu OZE – morskiej farmy wiatrowej zdolnej wyprodukować zieloną energię w ilości, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd około 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Mamy przyjemność powierzyć konsorcjum SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie elektrowni dla pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – podsumowuje Agata Staniewska-Bolesta, dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Poland.

Morska Farma Wiatrowa Baltica 2 będzie się składać ze 107 turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda. Wiatraki dostarczy spółka Siemens Gamesa, która będzie odpowiadać także za ich serwisowanie oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *