Hitachi Energy i Petrofac z umową ramową za 13 mld euro

Firmy Hitachi Energy i Petrofac zostały wybrane przez TenneT, holendersko-niemieckiego operatora systemu przesyłowego, do dostarczenia pakietu morskich i lądowych stacji przekształtnikowych HVDC oraz związanej z nimi infrastruktury w celu przyspieszenia integracji OZE z europejskimi sieciami energetycznymi na masową skalę. Wartość umowy opiewa na 13 mld euro.

Hitachi Energy i Petrofac otrzymały wieloletnią umowę ramową w ramach programu TenneT dotyczącego morskiej energii wiatrowej „2GW Program”, opartego na technologii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Umowa obejmuje wstępne zobowiązanie do wdrożenia sześciu systemów integracji źródeł energii odnawialnej, z których pięć połączy morskie farmy wiatrowe z siecią holenderską, a szósty ‒ z niemiecką. Każdy z tych systemów przyłączeniowych ma moc 2 GW i poziom napięcia 525 kV, co jest światową nowością dla morskiej energetyki wiatrowej.

W ramach porozumienia Hitachi Energy dostarczy swoje stacje przekształtnikowe HVDC Light, które konwertują prąd przemienny (AC) na stały (DC) na morzu i DC na AC na lądzie. Petrofac zajmie się projektowaniem, zaopatrzeniem, budową i instalacją (tzw. EPCI) platform morskich oraz elementów lądowych stacji przekształtnikowych.

Pierwszy kontrakt, w ramach projektu Ijmuiden Ver Alpha, został przyznany od razu po podpisaniu porozumienia. Drugi, dla Nederwiek 1, ma zostać przyznany jeszcze w tym roku. Zakres porozumienia obejmuje również zamówienia do projektów Doordewind 1, Doordewind 2, Nederwiek 3 i LanWin5, które mają zostać przyznane w latach 2024-2026.

Hitachi Energy i Petrofac rozpoczęły współpracę w czerwcu 2022 roku, aby zapewnić wspólną integrację sieci i rozwiązania w zakresie infrastruktury towarzyszącej w celu wsparcia „2GW Program” firmy TenneT. W tym samym roku Niemcy, Holandia, Dania i Belgia zgodziły się na łączną instalację co najmniej 65 GW morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku, co zostało ogłoszone w międzyrządowej Deklaracji z Esbjerg. Przy 40 GW, prawie dwie trzecie tej mocy jest udziałem TenneT, z czego po 20 GW pochodzić ma z niemieckiego i holenderskiego sektora Morza Północnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *