Granty dla samorządów na stacje ładowania EV

6 czerwca wystartował projekt „Razem dla eko-zmiany”, przewidujący przekazanie i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Za realizację programu odpowiadają Fundacja Santander Bank Polska i Santander Leasing we współpracy ze spółką GreenWay Polska i Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych.

Przedmiotem konkursu jest pełne finansowanie budowy minimum 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz utrzymanie ich przez dwa lata. Na ten cel  została przeznaczona kwota 1 mln zł. W programie mogą wystartować wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców na dzień ogłoszenia konkursu nie przekracza 100 tys.

Zakończenie przyjmowania wniosków upływa 20 lipca, natomiast 31 sierpnia zaplanowano ogłoszenie wyników naboru. Jak czytamy na stronach Fundacji Santander, grant jest przeznaczony na pokrycie kosztów, związanych z budową, serwisem i obsługą stacji ładowania pojazdów elektrycznych AC o mocy 2 x 11kW, przez 24 miesiące, a wartość grantu zostanie określona indywidualnie dla każdego wniosku. Operatorem ładowarek przez okres dwóch lat będzie GreenWay Polska. Po tym czasie JST może kontynuować współpracę z dotychczasowym operatorem stacji lub wybrać nowego.

Z najnowszej edycji raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez PSPA wynika, że do 2030 roku łączna liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów całkowicie elektrycznych (osobowych i dostawczych) zwiększy się do prawie 1 ml sztuk, a sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania z około 5 tys. obecnie do prawie 100 tys. punktów.

– W latach 2019-2022 liczba ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce wzrosła około 2,5-krotnie. Główna koncentracja infrastruktury (56%) przypada jednak na duże ośrodki miejskie liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. W tym kontekście kluczowe jest większe zdywersyfikowanie lokalizacji ładowarek, tak aby przyspieszyć proces rozwoju floty samochodów elektrycznych w różnych częściach kraju. Dlatego liczymy, że do uruchomionego projektu zgłoszą się samorządy z mniejszych miejscowości – oznajmia Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Według „Polish EV Outlook 2023” najwięcej samochodów elektrycznych – prawie 22% całej polskiej floty – zarejestrowano w Warszawie. W 2022 roku stolica odpowiadała również za ponad 21% nowych rejestracji BEV. Około 26% parku samochodów całkowicie elektrycznych zarejestrowano w miastach liczących od 300 tys. do 1 mln mieszkańców – Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *