NKT kupi do KHGM walcówkę wartą miliardy złotych

Grupa NKT podpisała z KGHM Polska Miedź umowę na zakup walcówki miedzianej w latach 2023-2027. Wartość umowy wyniesie od 9,6 mld zł do nawet 14,2 mld zł w zależności od opcji dotyczących ilości zamawianego półprduktu i ostatecznego czasu trwania porozumienia.

Jak podkreśla NKT, ekspansja odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia globalnych celów klimatycznych, a wraz z rosnącą liczbą morskich i lądowych farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych oraz rozbudową sieci elektroenergetycznych w celu wspierania postępującej cyfryzacji i elektryfikacji społeczeństwa, oczekuje się wzrostu zapotrzebowania na kable zasilające. Miedź jest niezbędna do produkcji kabli zasilających niezbędnych do przesyłania zrównoważonej energii tam, gdzie jest ona potrzebna w społeczeństwie.

Minimum 52,5 ton walcówki rocznie

Aby zabezpieczyć dostawy miedzi na najbliższe lata do produkcji kabli elektroenergetycznych, NKT podpisało długoterminową umowę ze spółką KGHM, która w latach będzie dostarczać do podmiotów grupy minimum 52,5 ton walcówki miedzianej rocznie w latach 2023-2027. Umowa przewiduje możliwość zwiększenia zamawianego wolumenu walcówki i przedłużenia okresu obowiązywania umowy. Miedź kupowana w KGHM pokryje znaczną część wymaganych dostaw NKT i wesprze strategię rozwoju firmy.

– Cieszymy się, że poprzez zawarcie umowy ramowej na dostawy walcówki miedzianej na najbliższe lata możemy zacieśnić wieloletnią współpracę z KGHM. Co więcej, jesteśmy w stanie pozyskiwać miedź blisko miejsca, w którym jest ona potrzebna, a to wspiera nasze wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu naszej działalności na środowisko – oznajmia Claes Westerlind, prezes i dyrektor generalny NKT.

Walcówka miedziana z KGHM

Walcówka miedziana o średnicy 8 mm jest jednym z głównych produktów KGHM. Powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania Contirod, głównie z wykorzystaniem katod własnych, wytwarzanych w oddziałach KGHM Polska Miedź. Huta Miedzi Cedynia produkuje walcówkę w pięciu klasach jakościowych, dopasowanych do różnych potrzeb klientów. Produkt znajduje zastosowanie głównie w przemyśle kablowym, elektromaszynowym oraz elektrotechnicznym. Rynek walcówki, ze względu na swoją charakterystykę, jest mocno konkurencyjny i wymagający. W 2022 roku produkcja walcówki i drutu w KGHM Polska Miedź osiągnęła 284,8 tys. ton, co odpowiadało za blisko 11% produkcji w Europie. Wynik ten plasuje spółkę w czołówce europejskich producentów tych miedzianych półproduktów.

– Kontynuacja współpracy w tak trudnym otoczeniu rynkowym to świadectwo skuteczności i potwierdzenie jakości naszych produktów. Jesteśmy wydajni i wiarygodni. Zapewniamy bezpieczeństwo dostaw metali niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej. Czujemy satysfakcję ze współpracy z Grupą NKT, nasza walcówka trafi do jednego z liderów europejskiego rynku przewodów i kabli, który dostarcza kluczowe rozwiązania dla europejskiej transformacji energetycznej – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Oczekuje się, że popyt na miedź znacznie wzrośnie w nadchodzących latach, ponieważ świat przechodzi na energię odnawialną. Dzięki podpisanej właśnie umowie NKT jest dobrze przygotowana do zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na kable zasilające zarówno wysokiego, średniego, jak i niskiego napięcia.

Grupa NKT

NKT projektuje, produkuje i instaluje rozwiązania w zakresie kabli energetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia, umożliwiające zrównoważony przesył energii. Spółka, która powstała w 1891 roku ma siedzibę główną w Danii i zatrudnia 4,5 tys. osób. W ubiegłym roku obroty Grupy NKT wyniosły 2,1 mld euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *