GPZ Towarowa poprawi niezawodność energii i przyłączenie nowych odbiorców

Enea Operator zakończyła budowę stacji energetycznej „Towarowa” zlokalizowanej jest na terenie Wolnych Torów w Poznaniu – obszaru inwestycyjnego w samym centrum miasta. Nowy GPZ 110/15 kV jest jedną ze składowych realizowanego przez Eneę Operator programu modernizacji sieci energetycznej „#Poznań 2030”. Głównym celem programu jest poprawa niezawodności dostaw energii i przyłączenie nowych odbiorców do sieci Enei Operator.

GPZ Towarowa ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Poznania, gdyż  zasili w energię elektryczną obszar tzw. Wolnych Torów. W opracowaniu jest już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego poprzemysłowego terenu, który zakłada przekształcenie tego obszaru w wielofunkcyjną dzielnicę miasta. Jej funkcjonowanie wymagać będzie odpowiedniej infrastruktury dostarczającej energię elektryczną.

Enea Operator w ramach inwestycji GPZ Towarowa wdrożyła również funkcjonalności inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej (smart grids), np: monitoring oraz pomiar obciążenia sieci w czasie rzeczywistym, automatyczną identyfikację błędów, rekonfigurację sieci dla zoptymalizowania jej funkcjonowania, a także bieżący monitoring i ocenę stanu urządzeń. Prace związane z budową i wyposażeniem GPZ Towarowa trwały od jesieni 2021 roku. Zakres prac objął budowę nietypowej, wnętrzowej – trzeciej tego rodzaju w Poznaniu, stacji elektroenergetycznej składającej się z pięciopolowej rozdzielnicy 110 kV, 60-polowej czterosekcyjnej rozdzielni 15 kV oraz dwóch stanowisk dla transformatorów wysokiego napięcia na średnie wraz z transformatorami o mocy 40 MVA każdy. Stacja zasilana jest linią kablową 110 kV jako wcięcie w istniejąca linię relacji Jeżyce – Bema. Z nowego obiektu wyprowadzono dziewięć linii kablowych SN o łącznej długości około 2,7 km.

Dzięki współpracy z miastem Poznań, w tym uzgodnieniom z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Plastykiem Miejskim, budynek nowej stacji wpisuje się w historyczne zespoły urbanistyczno-architektoniczne tej części miasta. Koszt inwestycji wyniósł łącznie 35 mln zł.

Tydzień wcześniej Enea Operator uruchomiła oficjalnie podobną inwestycję w podpoznańskim Suchym Lesie. Za kwotę 17,8 mln zł powstał nowy GPZ Suchy Las, który przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej na terenie zachodniej Polski poprzez wzrost potencjału sieci do przyłączania nowych OZE. I w tym projekcie zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne zwiększają również niezawodność dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *