Elmont kończy budowę dużej farmy PV

Elmont kończy budowę farmy fotowoltaicznej Chotków o mocy 40 MW. Elektrownia jest zlokalizowana w powiecie żagańskim w województwie lubuskim. Powierzchnia całej zabudowy wynosi 45 hektarów.

Zakres inwestycji realizowanej przez Elmont obejmował:

  • budowę stacji GPO 110/30kV o mocy 40MW, w skład której wchodził: budynek stacji, wnętrzowa rozdzielnia 30kV oraz napowietrzna rozdzielnia 110KV;
  • montaż na konstrukcjach wsporczych 61 411 sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 39,9MW;
  • montaż 144 falowników;
  • montaż sześciu trafostacji o mocy 6,75MW każda;
  • budowę linii kablowych SN o łącznej długości 2,7 km wraz z kanalizacją światłowodową;
  • budowę linii kablowych AC o łącznej długości 10,4 km;
  • montaż obwodów DC o łącznej długości 68,4 km;
  • budowę pozostałej infrastruktury technicznej takiej jak: drogi wewnętrzne i gminne, ogrodzenie oraz system ochrony technicznej i wizyjnej.

Instalacja zawiera łącznie 61 411 sztuk modułów ułożonych na stołach w układzie pionowym na konstrukcjach wsporczych. Energia wytworzona w modułach trafia w pierwszej kolejności do falowników, które poprzez odpowiednią transformacje przekazują ją do pośredniczących stacji transformatorowych, następnie trafia do stacji GPO 110kV poprzez linie kablowe średniego napięcia. Ostatnim etapem jest odpowiednie przetransformowanie energii oraz przekazanie jej do sieci dystrybucyjnej za pomocą linii napowietrznej wysokiego napięcia. W zakres inwestycji wchodziła również budowa oraz częściowy remont dróg gminnych oraz dojazdowych o łącznej długości ponad 2,5 km. W celu ograniczenia wpływu inwestycji na przyrodę ogrodzenie farmy PV zostało podniesione na odpowiednią wysokość, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się małych zwierząt, nie przeszkadzając im w naturalnych szlakach migracyjnych.

Elmont Grupa to jedna z najprężniej rozwijających się firm w dziedzinie odnawialnych źródeł energii (OZE) i sektora elektroenergetyki w Polsce. Oferta obejmuje także usługi w zakresie kompleksowego serwisu, zarządzania i wsparcia infrastruktury OZE i elektroenergetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *